X PRZEGLĄD ŚRODOWISKA EKOART „PRZESTRZEŃ NATURY I SZTUKI”.

Minęła dekada, od czasu kiedy Zarząd Stowarzyszenia Ekoart zainicjował coroczne przeglądy. Zostały one pomyślane jako cykl prezentacji dokonań środowisk twórców skupionych w jednej z najstarszych organizacji artystycznych w Poznaniu. Ale nie tylko z tego powodu. Ponad 40 letnia historia zobowiązywała, zobowiązywał także wyjątkowy ethos: propagowania poprzez sztukę idei ekologicznych. W oparciu o ten estetyczno-etyczny kontekst powstawały kolejne odsłony Przeglądów, w których brali udział zarówno członkowie Ekoartu jak i zaproszeni goście.
Obecna wystawa kontynuuje tradycję odbywajacych się na jesieni ekspozycji ale tytułem nawiązuje do wystawy zorganizowanej blisko 10 lat temu w Galerii U Jezuitów z okazji Kongresu Klimatycznego ONZ w Poznaniu: „Przestrzeń Natury – Przestrzeń Sztuki”.
Obie wystawy łączy wspólne credo; zwrócenie uwagi na unikalność przyrody i otoczenia, roli kreacyjnej człowieka i problematykę ekologiczną.
Tytuł, stanowiący jednocześnie przesłanie, mimo olbrzymiej pojemności a może właśnie dlatego, pokazuje jak immanentnie przyroda jest połączona z kulturą i sztuką. Połączona a może przenika się, lub dla niektórych jest niedoścignionym wzorem. Trudno sobie wyobrazić chwilę, gdyby zabrakło kwiatów w ogrodach, pszczół czy motyli albo jodeł czy świerków na Boże Narodzenie… A przecież Natura to nie tylko gatunki, to też jej prawa i zasady, których do końca nie znamy a więc podlegamy im na dobre i na złe, mimo to dotkliwie ingerując w ekosystemy.
Zmiany klimatyczne są faktem i są dostrzegane już choćby poprzez dramatyczne zjawiska pogodowe. Potęga tych zjawisk uczy pokory i szacunku dla Natury. Sama Natura tworzy rzeczy gigantyczne i spektakularne, na pograniczu piękna i grozy. Nieustannie inspiruje naukowców i artystów.
Pojawiły się zjawiska, które wytworzyła ludzkość, takie jak przemiany cywilizacyjne wielkich miast, fizyka nuklearna, internet…
Rozwój cywilizacyjny wpływa na Naturę i niezaprzeczalnie ten wpływ wymaga rosnącej odpowiedzialności. Blisko 50 lat temu, kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie, nie zdawano sobie sprawy z efektu cieplarnianego czy dziur ozonowych… Obawiano się kryzysu paliwowego, upalnych lat, srogich zim ewentualnie zanieczyszczeń. Dzisiaj, te problemy są niewielkie w porównaniu ze skalą możliwych tornad, powodzi lub smogiem uniemożliwiającym oddychanie mieszkańcom miast.
Warto odnieść się tym razem do aktualnych problemów, szukając w nich inspiracji, kierując się ideami założycieli naszego Stowarzyszenia; Henryka Gutowskiego i Heleny Gordziej ale także tak znanych autorytetów podpisanych pod listem intencyjnym Ekoartu blisko pół wieku temu, jak prof. Stefan Stuligrosz i prof. Jan Berdyszak.
Na styku sztuki, kultury i natury jest ze swoja samoświadomością człowiek. Częścią tej świadomości są odpowiedzialność i poczucie piękna. Artyści są szczególnie predysponowani by wyrażać troskę o piękno aby nie stało się tylko wspomnieniem.
Co najmniej od dekady stajemy tu po stronie sztuki i natury razem dając temu wyraz w kolejnych Przeglądach Środowiska Ekoartu.

Witold Zakrzewski
Kurator Wystawy

Zdjęcia dzięki życzliwości: Jerzy Nowak copyright 2017.

https://photos.google.com/share/AF1QipMHmyubAZMNhG5DfeRjBI2Ei2kRUGveaQmY5bQWdRmJM2lNM_hVji18jVcWbpCX9Q?key=OU1xZ0NoYzRYZkh5WUZ4QVpISzlQR2t2cUxsU3Vn

Kategorie: Aktualności

5 Komentarzy

Podziękowanie: · Październik 3, 2017 o 1:17 pm

Serdecznie dziękuję wszystkim Artystom za udział i wspaniałą atmosferę. Kurator wystawy.

Rozalia Nowak · Październik 4, 2017 o 12:10 pm

Ja osobiście mogę tylko złożyć wielkie podziękowanie że mogę być członkiem Ekoartu i mogę swoje malarstwo w ystawiać podczas wystaw !

Krzysztof Kłosowicz · Październik 16, 2017 o 7:41 pm

Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w tak znamienitym wydarzeniu 🙂

fencibtkqi · Wrzesień 22, 2018 o 1:53 pm

Wernisaż wystawy X Przegląd Środowiska EKOART „Przestrzeń Natury i Sztuki” – Ekoart
[url=http://www.gp0i5es1kgn43s9k1i97p6z4cd7r0501s.org/]ufencibtkqi[/url]
fencibtkqi http://www.gp0i5es1kgn43s9k1i97p6z4cd7r0501s.org/
afencibtkqi

KEMPPI · Styczeń 13, 2019 o 2:35 am

Fragment tekstu: We wstкpie do katalogu tej wystawy krytyk sztuki Leszek Lesiczka napisaі m.in.: Patrz±c na jego obrazy, fotografie, foto-grafiki zauwaїamy, їe mamy do czynienia z czyst± wyobraјni± pozwalaj±c± udanie odtwarzaж mechanizmy pod¶wiadomo¶ci, snu, kolejnych fal i impulsуw rzeczywisto¶ci, zdumiewaj±cych wizji. Jest w tych barwnych zapisach pewna tajemnica, ktуrej rozwikіaж nie moїna. W tej twуrczo¶ci wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Wydaje siк, їe kluczem do tych zdarzeс fotograficznych jest znajomo¶ж ¶wiata, jego umiіowanie zderzone z wyobraјni±, przeїycie, ktуre przeksztaіca siк we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdк o otaczaj±cym nas ¶wiecie i prawdк o sobie, odbit± i zwielokrotnion± w wielu obrazach. W nowych, ¶miaіych formach wypowiada szczere przeїycia artystyczne. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu d±їy do swobody wyrazu. Jego uduchowiona, wizjonerska, ekstatyczna fotografia wyrasta ponad rуїne doktryny. Ma jaki¶ urok ¶wieїego przeїycia, czysto¶ci kolorytu, jaki oko fotografika zdobywa w zetkniкciu ze ¶wiatem rzeczywistym. Twуrczo¶ж Antoniego Ruta, jego fotografowanie to wкdrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Aktualności

Wielkopolski Widnokrąg

Wielkopolski_Widnokrąg_Web_No1 Szanowni Państwo, podczas pandemii zacieśniliśmy współpracę z Fundacją literacką Jak podanie Ręki oraz Związkiem Literatów Polskich. W efekcie narodziła się inicjatywa wydania kwartalnika o charakterze literacko-artystyczno-społeczno-kulturalnym o nazwie Wielkopolski Widnokrąg. Redakcję tworzą założyciele: Edyta Czytaj więcej…

Aktualności

XII Przegląd Środowiska EKOART „Obserwacje z Natury”.

Coroczna wystawa środowiskowa EKOARTU zgromadziła wielu miłośników zainteresowanych twórczością tego nurtu w sztuce. Tytuł obecnej wystawy nawiązywał pośrednio do idei Leonarda da Vinci: obserwacji świata, heurystycznego, wnikliwego widzenia rzeczywistości. W roku jubileuszowym Geniusza Renesansu (2 Czytaj więcej…

Aktualności

Nasz udział w Wielkopolskim Dniu Ochrony Środowiska.

Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy niewielką wystawę prac naszych twórców oraz poprowadziliśmy dwa konkursy dla dzieci: Kredorysowanie i Speed Art. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Czytaj więcej…