X PRZEGLĄD ŚRODOWISKA EKOART „PRZESTRZEŃ NATURY I SZTUKI”.

Minęła dekada, od czasu kiedy Zarząd Stowarzyszenia Ekoart zainicjował coroczne przeglądy. Zostały one pomyślane jako cykl prezentacji dokonań środowisk twórców skupionych w jednej z najstarszych organizacji artystycznych w Poznaniu. Ale nie tylko z tego powodu. Ponad 40 letnia historia zobowiązywała, zobowiązywał także wyjątkowy ethos: propagowania poprzez sztukę idei ekologicznych. W oparciu o ten estetyczno-etyczny kontekst powstawały kolejne odsłony Przeglądów, w których brali udział zarówno członkowie Ekoartu jak i zaproszeni goście.
Obecna wystawa kontynuuje tradycję odbywajacych się na jesieni ekspozycji ale tytułem nawiązuje do wystawy zorganizowanej blisko 10 lat temu w Galerii U Jezuitów z okazji Kongresu Klimatycznego ONZ w Poznaniu: „Przestrzeń Natury – Przestrzeń Sztuki”.
Obie wystawy łączy wspólne credo; zwrócenie uwagi na unikalność przyrody i otoczenia, roli kreacyjnej człowieka i problematykę ekologiczną.
Tytuł, stanowiący jednocześnie przesłanie, mimo olbrzymiej pojemności a może właśnie dlatego, pokazuje jak immanentnie przyroda jest połączona z kulturą i sztuką. Połączona a może przenika się, lub dla niektórych jest niedoścignionym wzorem. Trudno sobie wyobrazić chwilę, gdyby zabrakło kwiatów w ogrodach, pszczół czy motyli albo jodeł czy świerków na Boże Narodzenie… A przecież Natura to nie tylko gatunki, to też jej prawa i zasady, których do końca nie znamy a więc podlegamy im na dobre i na złe, mimo to dotkliwie ingerując w ekosystemy.
Zmiany klimatyczne są faktem i są dostrzegane już choćby poprzez dramatyczne zjawiska pogodowe. Potęga tych zjawisk uczy pokory i szacunku dla Natury. Sama Natura tworzy rzeczy gigantyczne i spektakularne, na pograniczu piękna i grozy. Nieustannie inspiruje naukowców i artystów.
Pojawiły się zjawiska, które wytworzyła ludzkość, takie jak przemiany cywilizacyjne wielkich miast, fizyka nuklearna, internet…
Rozwój cywilizacyjny wpływa na Naturę i niezaprzeczalnie ten wpływ wymaga rosnącej odpowiedzialności. Blisko 50 lat temu, kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie, nie zdawano sobie sprawy z efektu cieplarnianego czy dziur ozonowych… Obawiano się kryzysu paliwowego, upalnych lat, srogich zim ewentualnie zanieczyszczeń. Dzisiaj, te problemy są niewielkie w porównaniu ze skalą możliwych tornad, powodzi lub smogiem uniemożliwiającym oddychanie mieszkańcom miast.
Warto odnieść się tym razem do aktualnych problemów, szukając w nich inspiracji, kierując się ideami założycieli naszego Stowarzyszenia; Henryka Gutowskiego i Heleny Gordziej ale także tak znanych autorytetów podpisanych pod listem intencyjnym Ekoartu blisko pół wieku temu, jak prof. Stefan Stuligrosz i prof. Jan Berdyszak.
Na styku sztuki, kultury i natury jest ze swoja samoświadomością człowiek. Częścią tej świadomości są odpowiedzialność i poczucie piękna. Artyści są szczególnie predysponowani by wyrażać troskę o piękno aby nie stało się tylko wspomnieniem.
Co najmniej od dekady stajemy tu po stronie sztuki i natury razem dając temu wyraz w kolejnych Przeglądach Środowiska Ekoartu.

Witold Zakrzewski
Kurator Wystawy

Zdjęcia dzięki życzliwości: Jerzy Nowak copyright 2017.

https://photos.google.com/share/AF1QipMHmyubAZMNhG5DfeRjBI2Ei2kRUGveaQmY5bQWdRmJM2lNM_hVji18jVcWbpCX9Q?key=OU1xZ0NoYzRYZkh5WUZ4QVpISzlQR2t2cUxsU3Vn

Kategorie: Aktualności

5 Komentarzy

Podziękowanie: · Październik 3, 2017 o 1:17 pm

Serdecznie dziękuję wszystkim Artystom za udział i wspaniałą atmosferę. Kurator wystawy.

Rozalia Nowak · Październik 4, 2017 o 12:10 pm

Ja osobiście mogę tylko złożyć wielkie podziękowanie że mogę być członkiem Ekoartu i mogę swoje malarstwo w ystawiać podczas wystaw !

Krzysztof Kłosowicz · Październik 16, 2017 o 7:41 pm

Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w tak znamienitym wydarzeniu 🙂

fencibtkqi · Wrzesień 22, 2018 o 1:53 pm

Wernisaż wystawy X Przegląd Środowiska EKOART „Przestrzeń Natury i Sztuki” – Ekoart
[url=http://www.gp0i5es1kgn43s9k1i97p6z4cd7r0501s.org/]ufencibtkqi[/url]
fencibtkqi http://www.gp0i5es1kgn43s9k1i97p6z4cd7r0501s.org/
afencibtkqi

KEMPPI · Styczeń 13, 2019 o 2:35 am

Fragment tekstu: We wstкpie do katalogu tej wystawy krytyk sztuki Leszek Lesiczka napisaі m.in.: Patrz±c na jego obrazy, fotografie, foto-grafiki zauwaїamy, їe mamy do czynienia z czyst± wyobraјni± pozwalaj±c± udanie odtwarzaж mechanizmy pod¶wiadomo¶ci, snu, kolejnych fal i impulsуw rzeczywisto¶ci, zdumiewaj±cych wizji. Jest w tych barwnych zapisach pewna tajemnica, ktуrej rozwikіaж nie moїna. W tej twуrczo¶ci wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Wydaje siк, їe kluczem do tych zdarzeс fotograficznych jest znajomo¶ж ¶wiata, jego umiіowanie zderzone z wyobraјni±, przeїycie, ktуre przeksztaіca siк we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdк o otaczaj±cym nas ¶wiecie i prawdк o sobie, odbit± i zwielokrotnion± w wielu obrazach. W nowych, ¶miaіych formach wypowiada szczere przeїycia artystyczne. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu d±їy do swobody wyrazu. Jego uduchowiona, wizjonerska, ekstatyczna fotografia wyrasta ponad rуїne doktryny. Ma jaki¶ urok ¶wieїego przeїycia, czysto¶ci kolorytu, jaki oko fotografika zdobywa w zetkniкciu ze ¶wiatem rzeczywistym. Twуrczo¶ж Antoniego Ruta, jego fotografowanie to wкdrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Aktualności

Nasz udział w Wielkopolskim Dniu Ochrony Środowiska.

Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy niewielką wystawę prac naszych twórców oraz poprowadziliśmy dwa konkursy dla dzieci: Kredorysowanie i Speed Art. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Czytaj więcej…

Aktualności

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze ESŚT EKOART

16 marca 2019 roku w Jeżyckim Centrum Kultury odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKOART. Podsumowano działalność ubiegłej kadencji, która nie tylko była przykładem stabilności Stowarzyszenia ale również budowania jego pozytywnego Czytaj więcej…

Aktualności

Wystawa „Przestrzeń ekologiczna Miasta Poznania w sztuce”

Zapraszamy Państwa do Galerii Sztuki Rozruch 2 października 2018 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Przestrzeń ekologiczna Miasta Poznania w sztuce”. Ekspozycja prezentuje prace wykonane przez kilkunastu zaproszonych przez kuratora artystów, powstałe z inspiracji Czytaj więcej…