X PRZEGLĄD ŚRODOWISKA EKOART „PRZESTRZEŃ NATURY I SZTUKI”.

Minęła dekada, od czasu kiedy Zarząd Stowarzyszenia Ekoart zainicjował coroczne przeglądy. Zostały one pomyślane jako cykl prezentacji dokonań środowisk twórców skupionych w jednej z najstarszych organizacji artystycznych w Poznaniu. Ale nie tylko z tego powodu. Ponad 40 letnia historia zobowiązywała, zobowiązywał także wyjątkowy ethos: propagowania poprzez sztukę idei ekologicznych. W oparciu o ten estetyczno-etyczny kontekst powstawały kolejne odsłony Przeglądów, w których brali udział zarówno członkowie Ekoartu jak i zaproszeni goście.
Obecna wystawa kontynuuje tradycję odbywajacych się na jesieni ekspozycji ale tytułem nawiązuje do wystawy zorganizowanej blisko 10 lat temu w Galerii U Jezuitów z okazji Kongresu Klimatycznego ONZ w Poznaniu: „Przestrzeń Natury – Przestrzeń Sztuki”.
Obie wystawy łączy wspólne credo; zwrócenie uwagi na unikalność przyrody i otoczenia, roli kreacyjnej człowieka i problematykę ekologiczną.
Tytuł, stanowiący jednocześnie przesłanie, mimo olbrzymiej pojemności a może właśnie dlatego, pokazuje jak immanentnie przyroda jest połączona z kulturą i sztuką. Połączona a może przenika się, lub dla niektórych jest niedoścignionym wzorem. Trudno sobie wyobrazić chwilę, gdyby zabrakło kwiatów w ogrodach, pszczół czy motyli albo jodeł czy świerków na Boże Narodzenie… A przecież Natura to nie tylko gatunki, to też jej prawa i zasady, których do końca nie znamy a więc podlegamy im na dobre i na złe, mimo to dotkliwie ingerując w ekosystemy.
Zmiany klimatyczne są faktem i są dostrzegane już choćby poprzez dramatyczne zjawiska pogodowe. Potęga tych zjawisk uczy pokory i szacunku dla Natury. Sama Natura tworzy rzeczy gigantyczne i spektakularne, na pograniczu piękna i grozy. Nieustannie inspiruje naukowców i artystów.
Pojawiły się zjawiska, które wytworzyła ludzkość, takie jak przemiany cywilizacyjne wielkich miast, fizyka nuklearna, internet…
Rozwój cywilizacyjny wpływa na Naturę i niezaprzeczalnie ten wpływ wymaga rosnącej odpowiedzialności. Blisko 50 lat temu, kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie, nie zdawano sobie sprawy z efektu cieplarnianego czy dziur ozonowych… Obawiano się kryzysu paliwowego, upalnych lat, srogich zim ewentualnie zanieczyszczeń. Dzisiaj, te problemy są niewielkie w porównaniu ze skalą możliwych tornad, powodzi lub smogiem uniemożliwiającym oddychanie mieszkańcom miast.
Warto odnieść się tym razem do aktualnych problemów, szukając w nich inspiracji, kierując się ideami założycieli naszego Stowarzyszenia; Henryka Gutowskiego i Heleny Gordziej ale także tak znanych autorytetów podpisanych pod listem intencyjnym Ekoartu blisko pół wieku temu, jak prof. Stefan Stuligrosz i prof. Jan Berdyszak.
Na styku sztuki, kultury i natury jest ze swoja samoświadomością człowiek. Częścią tej świadomości są odpowiedzialność i poczucie piękna. Artyści są szczególnie predysponowani by wyrażać troskę o piękno aby nie stało się tylko wspomnieniem.
Co najmniej od dekady stajemy tu po stronie sztuki i natury razem dając temu wyraz w kolejnych Przeglądach Środowiska Ekoartu.

Witold Zakrzewski
Kurator Wystawy

Zdjęcia dzięki życzliwości: Jerzy Nowak copyright 2017.

https://photos.google.com/share/AF1QipMHmyubAZMNhG5DfeRjBI2Ei2kRUGveaQmY5bQWdRmJM2lNM_hVji18jVcWbpCX9Q?key=OU1xZ0NoYzRYZkh5WUZ4QVpISzlQR2t2cUxsU3Vn

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Aktualności

XIII Przegląd Środowiska „Bez Maski” 2020.

15 grudnia 2020 roku w Galerii PBG Skalar Office miałem przyjemność otworzyć kolejna wystawę naszego corocznego cyklu przeglądów dorobku środowiska EKOART. To wyjątkowa wystawa, ze względu na rok napiętnowany pandemią Covid-19, wymagała szczególnej ostrożności i Czytaj więcej…

Aktualności

Wielkopolski Widnokrąg

Wielkopolski_Widnokrąg_Web_No1 Szanowni Państwo, podczas pandemii zacieśniliśmy współpracę z Fundacją literacką Jak podanie Ręki oraz Związkiem Literatów Polskich. W efekcie narodziła się inicjatywa wydania kwartalnika o charakterze literacko-artystyczno-społeczno-kulturalnym o nazwie Wielkopolski Widnokrąg. Redakcję tworzą założyciele: Edyta Czytaj więcej…

Aktualności

XII Przegląd Środowiska EKOART „Obserwacje z Natury”.

Coroczna wystawa środowiskowa EKOARTU zgromadziła wielu miłośników zainteresowanych twórczością tego nurtu w sztuce. Tytuł obecnej wystawy nawiązywał pośrednio do idei Leonarda da Vinci: obserwacji świata, heurystycznego, wnikliwego widzenia rzeczywistości. W roku jubileuszowym Geniusza Renesansu (2 Czytaj więcej…